poniedziałek, 13 czerwca 2016

Opalanie się | Fakty i Mity


                                           zdjęcie: www.stylzdrowia.pl

Kiedyś opalenizna była oznaką przynależności do społecznych nizin, bo to właśnie robotnicy podczas prac fizycznych najintensywniej się opalali. Kobiety wystrzegały się opalonej skóry, bo kojarzona była ona z czymś prostackim i niemodnym. Z tego powodu damy często widywano z parasolkami chroniącymi skórę przed słońcem. Jasna skóra była cechą elit. W modzie królowały kapelusze i rękawiczki, których celem także była ochrona skóry przed niechcianą opalenizną. W latach dwudziestych XX w. sytuacja zmieniła się jednak diametralnie i przez lata opalenizna była synonimem zdrowia i urody.



FAKTY

- 80% oznak starzenia jest spowodowana przez uszkodzenia słoneczne.
Gdybyśmy nie wystawiali skóry na słońce to oznaki starzenia byłyby widoczne dopiero ok 50 roku życia, jeżeli nie będziemy używać filtrów a np. koleżanki tak, to będziemy wyglądać ok 10 lat starzej od nich.

- Jeśli kupujemy filtr przeciwsłoneczny musi zawierać UVA oraz UVB. 
UVA-chroni skórę przed wcześniej wspomnianym starzeniem
UVB-odopwiada za oparzenia słoneczne.
Im więcej zawiera filtru UVB tym opalamy się wolniej.

MITY

- Filtry wybielają twarz, twarz się od o nich świeci.
  Możliwe, że tak było 10 lat temu, kiedy na naszym rynku oferta filtrów słonecznych była bardzo mała. Teraz tak naprawdę firmy starają się prześcignąć z tym aby dać jak najlepszy produkt. Teraz są dostępne nawet filtry matujące i wodoodporne.

- Kiedy nakładam filtr nie opalam się. To nie jest tak, że się w ogóle nie opalamy. Owszem opalamy się tylko, że wolniej 

- Ubranie nie przepuszcza promieni słonecznych. 
Tym was zdziwię, ponieważ nawet jak jest słońce za chmurami możemy się opalić, zupełnie tak samo jak przez ubrania. Natomiast w Chinach można kupić ubrania z filtrem 30 albo 50 co może być bardzo przydatne dla małych dzieci, kiedy są gdzieś na plaży a słońce jest bardzo intensywne.




Teraz trochę o rodzajach filtru. Są takie dwa :

Chemiczne- to takie, które działają dokładnie jak gąbka, czyli po nałożeniu na skórę są przez nią wchłaniane. Te filtry zużywają się pod wpływem czasu. Dlatego trzeba je regularnie aplikować. Najlepiej działają, kiedy wychodzimy na plażę. Przez to, że są chemiczne mogą uczulić osoby posiadający skórę wrażliwą.

Mineralne- w przeciwieństwie do chemicznych działają jak tarcza, są odpowiednie dla osób z wrażliwą skórą. Są fotostabilne czyli mamy je na sobie dopóki ich nie zetrzemy. Mogą być stosowane na makijaż, bądź do makijażu. Są produkty mineralne z filtrem takie jak np. puder.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz